Blog > Komentarze do wpisu
Mizuna - japoński rodzaj sałaty

mizuna

Mizuna to japońska zieleninka, lubiana i powszechnie stosowana w Japonii tak jak w Polsce szpinak czy rukola. Mizunę można smakowo porównać nieco do rukoli, jest jednak od niej dużo łagodniejsza w smaku i bez dwóch zdań bez wątpliwości bardzo zdrowa. Nie jest rodziną rukoli. Listki mizuny są też jakby cieńsze/delikatniejsze niż rukoli. Nazywana jest japońską musztardą, ponieważ ma delikatny musztardowy smak właśnie, ale młode listki mają bardzo subtelny smak porównywalny do listków młodej kalarepki.

Tak jak my dodajemy do kiszonych ogórków czy pikli gałęzie kopru, tak tam do japońskich pikli dodaje się liście mizuny.

Czy jest zdrowa? Jest bogata w:

  • glukozynolany -megazdrowe (występujące min. w brokułach, kapuście i brukselce)
  • witaminy wzmacniajace odporność
  • wit. C
  • żelazo
  • kwas foliowy

mizuna

Jak stosować?

Mizunę można dodawać do sałatek lub jako garniering. Jej poszrpane listki ładnie prezentują się na talerzu. Istnieje też czerwona odmiana mizuny. Można też wymieszać ją z innymi młodymi listkami sałąt i warzyw. W Japonii jednak mizuna jest dodawana w Japonii na samym końcu do gotowych zup, do jednogarnkowych potraw typu Nabemono: na bazie klarownego wywaru/rospłu z bardzo wieloma dodatkami łącznie m.in. z makaronem, mięsem, grzybami i warzywami, jadana w chłodne dni jesiennych i zimowych pór roku. Jest też głównym składnikiem sałatek. Bardzo dobrze sie łączy z japońską rzodkwią, którą można pokroić w dłubie chrupiące słupki. Nadaje się też do potraw z woka, jednak trzeba liczyć się z tym, że pod wpływem temperatury kurczy się (podobnie jak szpinak) i trzeba urzyć jej bardzo dużo. Jednak najlepiej jeść mizunę na surowo. Temperatura niszczy w niej zawarte megazdrowe glukozynolany.

Przechowywać można w plastikowym pokemniku lub plastikowej torbie przez 3-4 dni w lodówce, w części na warzywa.

mizuna

 sałatka

 

 

 

 

 

 

wtorek, 03 listopada 2015, samira.nl

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl