Blog > Komentarze do wpisu
Komosa ryżowa (quinoa)

Komosa ryżowa (quinoa)

Komosa ryżowa (quinoa)

Komosa ryżowa na świecie znana pod nazwą Quinoa to nasiona rośliny o tej samej nazwie.

Roślina pochodzi z Ameryki środkowej i południowej (uprawiana w górach Boliwii,Ekwadoru,Peru,Kolumbii,Argentyny i Chile i jest stosunkowo mało znana i wykorzystywana w Europie i Polsce.I szkoda bo nie jest odkryciem ostatnich lat a już !!!! 6 tysięcy lat temu była podstawą żywności Inków.Jest matką wszystkich ziaren.U nas zastępujemy ją kaszami,ryżem lub ziemniakami,ale występuje u nas obecnie jedna odmiana komosy-komosa biała.A dlaczego szkoda?Bo komosa ryżowa jest nadzwyczajnie zdrowa.Nie zawiera glutenu a wszystko co zawiera to samo zdrowie czyli:białko w najbardziej wartościowej postaci ,tłuszcze nienasycone z kwasami tłuszczowymi omega 3,dużo witamin i minerałów jak min. naturalny magnes,miedź i fosfor,żelazo i inne.Zawiera też bodajże 8 aminokwasów niezbędnych człowiekowi do życia,których sam organizm ludzki nie produkuje.

Wpływa też na długą młodość

Ważne aby przed ugotowaniem dokładnie ją wypłukać na sicie pod bieżącą wodą.Zawiera bowiem związki saponiny które powodują u komosy lekko gorzkawy smak.Po wypłukaniu pozbywamy się tego.Po opłukaniu i wysuszeniu można ziarna komosy podprażyć na suchej patelni co wydobędzie z nich lekko orzechowy smak i wtedy ugotować.

Gotujemy w proporcji 1:2 (1 część komosy +2 części wody) przez ok.15-20 min.Ostrożnie z solą bo mam wrażenie,że komosę trzeba solić nieco mniej niż ryż czy kaszę.

Komosa jest zaliczana mylnie do

Można ziarna komosy zemleć na mąkę,ale każda jakakolwiek obróbka ujmuje tylko komosie jej cudownych właściwości.

Tutaj znajdziesz dużo więcej ciekawych informacji o odżywczej komosie ryżowej.

niedziela, 05 stycznia 2014, samira.nl
Tagi: k

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl