Blog > Komentarze do wpisu
Rodzaje mąki i jej właściwości

Rodzaje mąki i jej właściwości

Z mąką nie jest taka prosta sprawa.Wydaje sie,że maka to maka,ale nie.Wygląda niby tak samo ale różni się składem,wilgotnością,pochodzeniem i rodzajem zboża.....zawartości glutenu.

Szczególnie dobrej jakości gluten powstaje z mąki z pszenicy szklistej ponieważ jest on bardziej sprężysty i elastyczny niż z pszenicy miękkiej.

Co oznacza tajemnicza trzycyfrowa liczba występująca przy nazwie maki???Kryterium podziału mąk jest popiołowość mąki i ta liczba odnosi się do jej popiołowości (popiołowość w próbce produktu to pozostałości po całkowitym spopieleniu składników organicznych w określonej temperaturze).

Innymi słowy-liczba oznacza ilość popiołu w gramach na 100 kg danej mąki.Czyli mąka typu 450 zawiera 450g popiołu na 100 kg mąki.Proste.Im wyższa popiołowość w mące tym większa zdolność zachowania świeżości i wilgotności w pieczywie.

Krupczatka /500/-gruby przemiał,daje ciasto twardsze które nie rozpływa się lecz wymaga extra długiego wyrabiania-nadaje się więc na makarony,ciasta kruche i półkruche.

Tortowa /450/-szybciej pęcznieje ale ma skłonność do rozklejania się-nadaje się na ciasta drożdżowe,biszkopty i pierniki.

Wrocławska/500/-średnia granulacja-nadaje się do ciast gotowanych i smażonych,drożdżowych oraz do zagęszczania zup i sosów.

Poznańska/500/-na kluski,pierogi,pizza,zasmażki i do zagęszczania zup i sosów.

Luksusowa/550/-na ciasta drożdżowe i smażone,ciasta francuskie i półfrancuskie i do zagęszczania zupi i sosów

niedziela, 03 czerwca 2012, samira.nl
Tagi: M

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl