Blog > Komentarze do wpisu
chińskie wino ryżowe

 

chińskie wino ryżowe

Shaohsing Chiew zwane chińskim winem ryżowym to odmiana chińskiego trunku alkoholowego a jego orginalną nazwę można tłumaczyć na "żółty trunek". Jest zazwyczaj produkowany z ziaren ryżu ale też prosa lub pszenicy.

W przeciwieństwie do Mei Kuei Lu Chiew innego rodzaju chińskiego alkoholu,to wino ryżowe nie poddawane jest destylacji i dlatego nie zawierają więcej alkoholu niż 20%.

Według tradycji alkohol przed butelkowaniem jest pasteryzowany,leżakowany i filtrowany.Wbrew nazwie "żółty trunek" może występować w kolorach od słomkowego do ciemno brązowego.

Wino to jest składnikiem kuchni chińskiej ale jeśli mamy dobrej jakości wino ryżowe może być ono pite bezpośrednio:schłodzone albo na ciepło jak sake.

Wino to w kuchni chińskiej jest wszechobecne i stosowane by zneutralizować nieprzyjemny zapach ryb lub mięsa.Wystarczy marynować je krótko w niewielkiej ilości wina.Dodaje się je również do zup i marynat.

Znakomicie nadaje się też do podlewania pieczeni mięsnych lub pieczonej kaczki.Nada im ten wschodni akcent.Tak właśnie też piecze się słynną kaczkę po pekińsku podlewając ją alkoholem.

niedziela, 19 lutego 2012, samira.nl

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów przepisy kulinarne Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl Durszlak.pl